Moje zdrowie Młodość i uroda Zdrowie od kuchni

Nasza sonda

 TAK
 NIE

wyniki

Akademia Samego Zdrowia

Zapraszamy 28 października!

więcej


Piszcie do nas!

Nasz adres

Artykuły: Ukryty zabójca

kategoria: Moje zdrowie   |  autor: Ewa Basińska    | konsultacja: lek. med. Jadwiga Nowicka, lekarz rodzinny

Atakuje jak terrorysta. Nagle i podstępnie. Groźna choroba często pojawia się bez ostrzeżenia. Podpowiemy, jak nie dać się zaskoczyć.

'

Nadciśnienie tętnicze


Jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Na początku nie daje wyraźnych objawów. Jednak gdy ciśnienie krwi przekroczy granicę 140/90 mmHg, sytuacja staje się niebezpieczna. Nadciśnienie tętnicze jest odpowiedzialne za 59 proc. przypadków niewydolności serca u kobiet. Długo utrzymujące się na wysokim poziomie jest bezpośrednią przyczyną chorób serca, z zawałem, udarem mózgu oraz miażdżycą włącznie. Może także zaburzać pracę nerek. Gdy pojawią się już pierwsze wyraźne objawy nadciśnienia, czyli poranne bóle z tyłu głowy, zawroty, nadmierne zmęczenie, prawdopodobnie nie poradzisz sobie sama z problemem. Trzeba będzie obniżać ciśnienie za pomocą leków zapisanych przez specjalistę.

JESTEŚ NA CELOWNIKU GDY:

 • Nie umiesz rozładowywać stresu

 • Palisz papierosy

 • Nie lubisz ćwiczeń

 • Masz nadwagę

 • Jesteś po menopauzie

 • Za dużo solisz

 • Stosujesz antykoncepcję hormonalnąCHROŃ SIEBIE
Jedz zdrowo i regularnie Twoje posiłki powinny być niskokaloryczne. Lepiej, by zawierały tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek niż zwierzęce, które mają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, podwyższających ciśnienie krwi. Zadbaj, by w Twojej diecie było jak najwięcej warzyw i owoców. Zawierają one potas, pierwiastek, który pomaga w utrzymaniu ciśnienia na stałym poziomie.
Rzuć palenie Rozstań się jak najszybciej z nałogiem. Każde zaciągnięcie się to błyskawiczny skok ciśnienia. Pozostaje ono na podwyższonym poziomie, nawet gdy już zgasisz papierosa w popielniczce. Duże ryzyko rozwoju nadciśnienia istnieje zwłaszcza u otyłych kobiet po 35. roku życia, które przyjmują hormonalne środki antykoncepcyjne i jednocześnie palą.
Schudnij Każdy zbędny kilogram zwiększa ryzyko wzrostu ciśnienia krwi. Powinnaś zdecydowanie przejść na dietę, jeśli w talii masz ponad 80 cm lub Twoje BMI (indeks masy ciała) przekracza 25.
Pokochaj ruch Aktywność fizyczna wzmacnia serce i naczynia krwionośne, a dodatkowo ułatwia krążenie krwi, co w rezultacie obniża ciśnienie. Ruch co prawda nieco je podnosi, ale na krótko: potem powraca ono do normy. Pod wpływem wysiłku fizycznego zwiększa się też dopływ tlenu do krwi. Regularna gimnastyka sprawia, że ciśnienie nie ma tendencji do podwyższania się.
Naucz się relaksować Stres, zwłaszcza nierozładowany, podnosi ciśnienie i rujnuje naczynia krwionośne. Dlatego negatywne emocje staraj się odreagować. Po ciężkim dniu wybierz się np. na basen albo postaraj się chociaż pospacerować szybkim krokiem.
Mierz ciśnienie co pół roku Dzięki takiej profilaktyce w porę zauważysz, że Twoje ciśnienie zaczyna niepokojąco wzrastać. Idealne nie powinno przekraczać 120/80 mmHg.

Cukrzyca typu 2


Ujawnia się zwykle po 40. roku życia, choć zdarza się też u młodszych osób. Często nie daje żadnych objawów. O rozwijającej się cukrzycy świadczy zmęczenie, przesuszona skóra, ciągłe pragnienie. Oznaką choroby mogą być też: grzybice pochwy oraz rany, które długo się goją.

JESTEŚ NA CELOWNIKU GDY:

 • Tyjesz, zwłaszcza w okolicach talii

 • Cukrzyca zdarzała się już w Twojej rodzinie

 • Masz za wysoki poziom cukruCHROŃ SIEBIE
Zrezygnuj ze słodyczy Za pojawienie się cukrzycy odpowiada m.in. za dużo cukru w diecie.
Zrzuć brzuszek Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej u osób, które mają duży obwód talii. U kobiet ryzyko się pojawia, jeśli wynosi on powyżej 80 cm, u mężczyzn ponad 94 cm. Aby w tych partiach zeszczupleć, zacznij chodzić na basen.
Przejdź na chudą dietę Cukrzycy często towarzyszy wzrost stężenia złego cholesterolu LDL (powyżej 130 mg). Dobra dieta pomoże obniżyć jego poziom. Warto sprawdzić również stężenie dobrego cholesterolu HDL, powinien być wyższy niż 50 mg. Zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne: zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, które utrzymują cholesterol w ryzach. Jedz ryby, bo mają dużo kwasów omega-3. Pomagają one zachować odpowiednie proporcje między złym a dobrym cholesterolem.
Kontroluj poziom cukru Wykonuj badania krwi co najmniej raz na rok. Wynik nie powinien przekraczać 70-100 mg/dl.
Mierz ciśnienie Ryzyko cukrzycy rośnie przy wysokim ciśnieniu. Alarmujące jest 140/90 mmHg.

Osteoporoza


Stopień zagrożenia osteoporozą zależy od genów. Choroba częściej dotyka kobiet o szczupłej budowie ciała. Nie boli, więc zwykle dopóki nie da wyraźnych objawów, nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Bóle stawów oraz złamania kości zdarzają się, gdy osteoporoza jest w zaawansowanym stadium.

JESTEŚ NA CELOWNIKU GDY:

 • Za mało się ruszasz

 • Jesteś obciążona dziedzicznie i nie robisz densytometrii

 • Twoja dieta zawiera za mało wapnia

 • Palisz papierosy, pijesz alkohol oraz dużo kawy i mocnej herbatyCHROŃ SIEBIE
Bądź aktywna Ruch pomaga przyspieszyć odbudowę kości.
Jedz produkty bogate w wapń Najlepsze są mleko, żółte sery, sardynki oraz zielone warzywa, np. brokuły. Norma, 1000 mg wapnia dziennie, to trzy plastry żółtego sera.
Rzuć palenie i ogranicz kawę Nikotyna oraz kofeina spowalniają proces odbudowy kości.
Zrób densytometrię To rodzaj prześwietlenia kości, które pokazuje, w jakim są one stanie. Powinnaś ją wykonać ok. 50. roku życia, a poźniej powtarzaj raz na dwa lata.

Jaskra


Najbardziej podstępna z chorób oczu. Może rozwijać się latami i najczęściej długo nie daje rzadnych objawów. Czasami jej symptomy, np. widzenia tęczowych kół, ból oka lub migreny są mylone z przemęczeniem oczu. O tym, że jaskra jest już zaawansowana, świadczy zawężenie pola widzenia oraz pogorszenie ostrości wzroku. Jeśli choroba nie jest wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona, może prowadzić do utraty wzroku.

JESTEŚ NA CELOWNIKU GDY:

 • Jaskra była w rodzinie

 • Masz cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie

 • Twoje ciśnienie w oku jest zbyt wysokie

 • Jesteś krótkowidzem

 • Często masz zimne dłonie i stopyCHROŃ SIEBIE
Regularnie rób badania profilaktyczne u okulisty Jeśli jesteś w grupie ryzyka albo skończyłaś 40 lat, raz do roku wykonuj badania dna oka, pomiar ciśnienia w gałce ocznej oraz badanie pola widzenia.
Przestrzegaj diety Powinien to być jadłospis, który uchroni Cię przed cukrzycą i miażdżycą. Na Twoim talerzu często powinny gościć warzywa i owoce oraz tłuszcze roślinne, np. oliwa z oliwek zamiast masła i smalcu. Musisz też unikać nadmiaru cukru.

Rak jajnika


Nowotwór ten może długo rozwijać się w ukryciu. Nie daje objawów, przeciwnie – może mylić tropy. Sygnały, które wysyła, przypominają kłopoty z trawieniem. To np. mdłości, niestrawność, zaparcia. Wskutek choroby może też powiększyć się obwód talii. Rak jajnika często jest nazywany chorobą krawcowych, bo to one często zwracają uwagę na znaczne powiększenie się obwodu pasa klientki. Niestety, takie objawy świadczą o tym, że rak jest w zaawansowanym stadium.

JESTEŚ NA CELOWNIKU GDY:

 • Jesteś obciążona genetycznie i się nie badasz

 • Nie masz dzieci

 • Jesteś po pięćdziesiątceCHROŃ SIEBIE
Badaj się Raz w roku odwiedzaj ginekologa i poproś o zrobienie USG przezpochwowego, które wykrywa zmiany w jajnikach.
Zrób test krwi Jeśli jesteś w grupie ryzyka, wykonaj badania na markery nowotworowe (białka produkowane przez guz). Koszt ok. 150 zł.
Sprawdź geny Gdy ktoś z Twoich bliskich chorował na raka, zrób badanie genetyczne. Dzięki temu sprawdzisz, czy nie jesteś nosicielką wadliwego genu BRCA1, który odpowiada za powstawanie raka jajnika i piersi. Koszt ok. 400 zł.
Stosuj antykoncepcję hormonalną Pigułki zmniejszają ryzyko pojawienia się tego nowotworu. Gdy podczas owulacji z jajnika uwalnia się gotowa do zapłodnienia komórka jajowa, torebka jajnika pęka, a w miejscu tym powstają drobne uszkodzenia. Zazwyczaj organizm potrafi je naprawić, jednak u kobiet, mających predyspozycje genetyczne do nowotworu jajnika, procesy naprawcze nie przebiegają w pełni sprawnie. Wtedy powstają komórki, z których z czasem może utworzyć się nowotwór. Dlatego zablokowanie owulacji przez ciążę lub antykoncepcję hormonalną zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika.


Najnowszy numer

Najnowszy numer

Hit na talerzu

Doktor chili
Doktor chili

Rozgrzewa, kiedy za oknem robi się coraz zimniej. Dzięki chili szybciej spalisz też nadprogramowe kalorie.

więcej