Moje zdrowie Młodość i uroda Zdrowie od kuchni

Nasza sonda

 TAK
 NIE

wyniki

Akademia Samego Zdrowia

Zapraszamy 28 października!

więcej


Piszcie do nas!

Nasz adres

Artykuły: Tuż przed menopauzą

kategoria: Moje zdrowie   |  autor: Renata Ciemięga    | konsultacja: dr n. med. Bożenna Horoszko-Husiatyńska, ginekolog- -endokrynolog

Gdy uderzenia gorąca, zmęczenie i nieregularne miesiączki pojawiają się tuż po trzydziestce, wywołują panikę. Ale premenopauza to nie wyrok. Choć przychodzi za wcześnie, nie musi oznaczać końca kobiecości.

'

Na dobry nastrój i mocne kości

Przykre objawy zlikwidują preparaty zawierające fitoestrogeny. To naturalne związki roślinne, które zastępują znikające z organizmu estrogeny, choć działają od nich łagodniej. Masz do wyboru np. Remifemin (68 zł/60 tabl.), Menostop (13 zł/30 tabl.), Soyfem (23 zł/30 tabl.). Aby Twoje kości pozostały w dobrej kondycji, używaj preparatów, które uzupełniają niedobór wapnia, np. 4. Caldetrin (8 zł/30 tabl.) lub 5. Vitrum Calcium (20 zł/60 tabl.). Ich głównym składnikiem jest wapń i witamina D3, ułatwiająca jego wchłanianie.
Joanna dobrze pamięta swoje 39. urodziny. Po romantycznej kolacji przy świecach zrobiła mężowi awanturę. Powód? Kropla czerwonego wina na białym obrusie. Później było już tylko gorzej. W pracy nie mogła się na niczym skupić, czuła się zmęczona i rozdygotana. Konflikty z koleżankami z biura wykańczały ją. Było jej ciągle gorąco, oblewały ją poty, myślała, że to z nerwów. Miała wrażenie, że wariuje. Znajoma podpowiedziała jej, by zrobiła badania. Po obejrzeniu wyników lekarz rzucił krótko: to premenopauza. Zabrzmiało jak wyrok. Menopauza kojarzyła jej się ze starością, emeryturą, z końcem wszystkiego. A przecież ona jeszcze tyle chciała osiągnąć. Razem z mężem planowali drugie dziecko, marzyła o podróży do Indii, szef obiecał awans. Teraz wszystko skończone. Premenopauza nie jest jednak wyrokiem, wydanym na młodość, ale przepustką do innego, wcale nie gorszego życia.

Strajk w fabryce hormonów


Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, pojawia się zwykle u kobiet ok. 50. roku życia. Po niej następuje okres pomenopauzalny. Jednak przygotowania organizmu do przejścia w stan hormonalnego spoczynku zaczynają się wcześniej, bo już po 35. roku życia. To tzw. premenopauza. Już wtedy w organizmie pojawiają się przestoje w produkcji hormonów i częściej zdarzają się cykle bezowulacyjne. U niektórych kobiet objawy premenopauzalne zaczynają występować na długo przed tym okresem, niekiedy już po 30. roku życia. Predyspozycje do wcześniejszej premenopauzy zależą od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest skłonność genetyczna. Jeżeli więc Twoja mama lub babcia przekwitły wcześniej niż ich rówieśniczki, podobnie może być z Tobą. W okres klimakterium wcześniej wchodzą także kobiety, które cierpią na zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne lub palące papierosy. Przyspieszyć pojawienie się premenopauzy mogą też długotrwałe odchudzanie się, wyczynowe uprawianie sportu, życie w stresie, późne macierzyństwo lub bezdzietność.
Gdy wchodzisz w okres premenopauzy, Twój organizm daje Ci znaki. Cykle menstruacyjne stają się nieregularne, zdarzają się między nimi plamienia, a miesiączki są bardziej obfite niż dotychczas. Kolejne sygnały organizmu to uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, wahania nastroju, wybuchowość na przemian ze skłonnością do depresji, kłopoty ze snem. Słabsze stają się także kości, którym zaczyna zagrażać osteoporoza. Również skóra potrzebuje znacznie większej opieki niż do tej pory: staje się szara, wiotczeje. Pojawia się też uczucie suchości w pochwie i ból podczas stosunków.

Na wcześniejszej emeryturze


Każda z nas rodzi się wyposażona w około 400 tys. komórek jajowych. Dojrzewa tylko 400 z nich. Wbrew pozorom to niewielki zapas, gdy zaczyna ich brakować, coraz częściej zdarzają się cykle bezowulacyjne. Wówczas w organizmie zmniejsza się produkcja progesteronu. Nieregularne, przedłużające się miesiączki, zbyt obfity okres lub krwawienia w środku cyklu to najbardziej charakterystyczne objawy zbyt małej ilości tego hormonu we krwi. Stopniowo zaczyna brakować również estrogenów. Tymczasem to właśnie odpowiednio wysokie stężeniu estrogenów w organizmie chroni nas, kobiety, przed chorobami serca i zapewnia mocne kości. Gdy estrogenów jest coraz mniej, kurczy się nasza pierwsza linia obrony. Kości stają się kruche i podatne na złamania, mogą pojawić się problemy z krążeniem, nadciśnienie czy podwyższony poziom cholesterolu. Ponieważ jajniki wytwarzają mniej żeńskich hormonów płciowych, w kobiecym organizmie coraz większą rolę zaczynają odgrywać androgeny, czyli typowo męskie hormony. Dlatego u przekwitającej kobiety pojawia się intensywniejsze owłosienie (np. wąsik nad górną wargą) oraz łysienie na głowie. Z powodu braku estrogenów komórki stają się niewrażliwe na insulinę. Wzrasta stężenie cukru we krwi, z tego powodu po kilku latach może rozwinąć się cukrzyca typu 2. Broniąc się, organizm próbuje zwiększyć produkcję insuliny i podwyższa jej stężenia we krwi. To jednak sprawia, że jajniki i nadnercza są pobudzane do jeszcze intensywniejszej produkcji androgenów.
Aby się dowiedzieć, czy nagłe zmiany w organizmie są wywołane przez zbliżającą się menopauzę, trzeba pójść do ginekologa, który skieruje na analizy krwi, sprawdzające poziom hormonów.

Opóźnienie na życzenie


Nawet jeśli dostałaś genetyczny spadek w postaci skłonności do wcześniejszego przekwitania, możesz spowolnić pojawienie się premenopauzy. Przede wszystkim, jeśli palisz, musisz jak najszybciej rzucić nałóg, bo w ten sposób o co najmniej dwa lata przedłużysz sobie młodość. Zacznij też staranniej komponować swoje posiłki. Aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy, powinnaś jeść produkty bogate w wapń i witaminę D3. Dlatego koniecznie włącz do diety sardynki i szprotki, jogurty, kefiry oraz sery żółte. Przed osteoporozą świetnie chroni również ruch na świeżym powietrzu.
Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, Twój ginekolog może Ci zapisać odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne albo wkładkę wewnątrzmaciczną z hormonami. Taka terapia skutecznie zabezpieczy Cię przed ciążą, a dodatkowo wyrówna poziom hormonów w organizmie. Czasem lekarz proponuje też hormonalną terapię zastępczą, która chroni nie tylko przed objawami przekwitania i opóźnia starzenie, ale też ustrzeże Cię przez zawałem serca.


Najnowszy numer

Najnowszy numer

Hit na talerzu

Doktor róża
Doktor róża

Kwiaty róż jesienią zamieniają się w owoce, które wzmacniają odporność i serce oraz wygładzają cerę.

więcej