Moje zdrowie Młodość i uroda Zdrowie od kuchni

Nasza sonda

 TAK
 NIE

wyniki

Akademia Samego Zdrowia

Zapraszamy 28 października!

więcej


Piszcie do nas!

Nasz adres

Artykuły: Dlaczego bolą piersi?

kategoria: Moje zdrowie   |  autor: Renata Ciemięga    | konsultacja: dr n. med. Maria Górnaś, onkolog z Kliniki Onkologii Kobiecej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

Nieważne, czy małe, czy w rozmiarze maksi. Najważniejsze, by były zdrowe. Możesz spojrzeć na swoje piersi okiem specjalisty. W ten sposób sama wyczujesz, kiedy dzieje się z nimi coś niedobrego.

'

Sztuka samobadania

Najlepiej, by każda dziewczynka nauczyła się badania piersi zaraz po tym, jak dostanie pierwszą miesiączkę. Od tej pory regularnie raz w miesiącu należy pamiętać o samobadaniu. Najlepiej robić to tuż po kąpieli lub w jej trakcie. Samobadanie należy wykonywać między 5. a 10. dniem cyklu. Wtedy mamy gwarancję, że w organizmie będzie zawsze podobny poziom hormonów. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny pamiętać o tym badaniu w określonym dniu miesiąca (np. ten sam dzień co w dacie urodzin). W trakcie badania sprawdzamy, czy w piersiach nie pojawiły się niepokojące zgrubienia, czy skóra się nie marszczy, a z brodawek nie wycieka płyn. Trzeba też dokładnie obejrzeć pachy, rejony wokół obojczyków oraz szyi. Zdarza się bowiem, że pierwszym objawem raka piersi jest guzek, zlokalizowany w okolicach węzłów chłonnych, lub obrzęk ramienia wywołany powiększeniem tych węzłów.

Profesjonalna kontrola

Badanie piersi u ginekologa Lekarz powinien badać Twoje piersi podczas każdej wizyty profilaktycznej, co najmniej raz do roku.
USG Na pierwsze USG należy zapisać się po ukończeniu 30. roku życia. Zwykle wykonuje się je do czterdziestki: wtedy piersi składają się w większości z tkanki gruczołowej, a tę lepiej analizuje się za pomocą ultrasonografu. Gdy USG wykaże zmiany, konieczna będzie biopsja. Pobiera się wtedy fragment tkanki do badania mikroskopowego.
Mammografia Po czterdziestce zgłoś się na mammografię. Wykonuj ją nie rzadziej niż raz na dwa lata, a od 50. roku życia – systematycznie co dwa lata lub nawet częściej (gdy tak zaleci Ci lekarz). Po 50. roku życia badanie to jest finansowane przez NFZ. Młodsze kobiety, jeśli nie mają skierowania od specjalisty, muszą za nie zapłacić. Przed 35. rokiem życia mammografię możesz wykonać wtedy, gdy w Twojej rodzinie występują skłonności genetyczne do powstawania raka piersi lub w Twoich piersiach dominuje tkanka tłuszczowa nad gruczołową.

Niepokojące zgrubienia


Pojawienie się guzków w piersiach możesz zauważyć podczas comiesięcznego samobadania. Niepokojące zgrubienia pojawiają się nawet u bardzo młodych dziewcząt, które niedawno zaczęły miesiączkować. U nastolatek zwykle są to zmiany łagodne, jednak zawsze trzeba to sprawdzić u specjalisty. Z wiekiem wzrasta niebezpieczeństwo pojawienia się złośliwej zmiany nowotworowej. Łagodne zgrubienia, które najczęściej niepokoją kobiety, to zwykle niegroźne torbiele lub gruczolakowłókniaki.
DZIAŁAJ SZYBKO
Każde zgrubienie w piersiach musisz skonsultować z lekarzem. Dlatego jeśli podczas samobadania wyczujesz coś pod palcami, jak najszybciej wybierz się do ginekologa, a nawet od razu do onkologa. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki nowotworów piersi. Lekarz skieruje na dalsze badania: USG albo mammografię. Jeśli one potwierdzą obecność guzka, konieczna będzie biopsja, czyli specjalistyczne badanie pobranej tkanki pod mikroskopem. Tylko w ten sposób można stwierdzić, czy mamy do czynienia z łagodną torbielą, gruczolakowłókniakiem, czy też w piersiach rozwija się nowotwór. Nie każde zgrubienie musi okazać się zmianą złośliwą, ale w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.

Wrażliwe na dotyk


Zwykle skarżymy się na ból piersi przed miesiączką. Wtedy biust może się znacznie powiększyć, staje się obrzmiały, bardziej tkliwy. Winę za to ponoszą hormony, które szaleją w tym czasie w organizmie. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból piersi także w trakcie owulacji, czyli w połowie cyklu. Jednak nadmierna wrażliwość może być także objawem infekcji, częstych u kobiet w ciąży, lub sygnałem pojawienia się niebezpiecznego guzka. Przyczyną bólu piersi może być też źle dobrany, za ciasny biustonosz.
DZIAŁAJ SZYBKO
Jeśli piersi bolą Cię przed miesiączką, przykładaj do nich chłodne kompresy. Ponieważ nieprzyjemne objawy może potęgować kofeina, staraj się mocno ograniczyć albo w ogóle nie pić w tym czasie kawy, herbaty ani napojów typu cola. Zrób także przegląd swojej bielizny, a najlepiej idź do dobrej gorseciarki, która dobierze stanik dokładnie do Twojej figury. Dobrze dopasowany biustonosz stanie się dla Twoich piersi najlepszym rusztowaniem. Jeżeli jednak ból nie przechodzi, koniecznie wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu albo ginekologa, który może Cię skierować na dodatkowe badania. Gdy przyczyną bólu jest infekcja, będziesz musiała przyjmować antybiotyki.

Powiększone o jeden rozmiar


W ten sposób bardzo często sygnalizują, że będziesz mamą. Powiększenie biustu to jeden z pierwszych sygnałów ciąży. Takie objawy oraz dodatkowo większa tkliwość i wrażliwość piersi na dotyk mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. W tym czasie piersi zwykle zaczynają również boleć i ciążyć. Czasami daje się w nich odczuć niemiłe mrowienie. Powiększenie piersi na początku ciąży to efekt przygotowywania organizmu do karmienia piersią po urodzeniu dziecka. Stoją za tym hormony, przede wszystkim progesteron oraz prolaktyna, która jest odpowiedzialna za produkowanie mleka w gruczołach piersiowych. Obrzmienie i ból zwykle utrzymują się przez kilka pierwszych tygodni ciąży. Najbardziej dotkliwe są podczas oczekiwania na pierwsze dziecko.
DZIAŁAJ SZYBKO
Jeżeli oprócz powięk psizeernsia spóźnia Ci się miesiączka, zrób test ciążowy. Gdy wynik jest pozytywny, zapisz się na wizytę do ginekologa, który potwierdzi te przypuszczenia. Obrzmienia piersi złagodzą chłodne okłady.

Wklęsłe brodawki


Bywa, że wklęsłe brodawki pojawiają się pod wpływem częstego stosowania diet odchudzających lub nagle „wciąga się” tylko jedna z nich. Kobiety o takiej urodzie martwią się, że ten defekt estetyczny może utrudniać im karmienie piersią.
DZIAŁAJ SZYBKO
Jeśli Twoje brodawki były wklęsłe „od zawsze”, a Ty spodziewasz się dziecka, zastosuj masaż piersi, który pozwoli brodawkom „wydobyć się” na powierzchnię. Po porodzie pomagają w tym także hormony, mleko gromadzące się w kanalikach sutkowych, jak również naturalny odruch ssania u dziecka. Dlatego jest duża szansa, że nie będziesz miała kłopotów z karmieniem piersią. Jeżeli jednak mimo wszystko dziecko nie radzi sobie z objęciem brodawki ustami, możesz zastosować specjalne nakładki, tzw. nipletki (szukaj w aptekach i sklepach z akcesoriami ciążowymi). Możesz ich używać także przez cały okres ciąży oraz między kolejnymi karmieniami. Jednak gdy zaobserwujesz, że nagle została wciągnięta tylko jedna brodawka, sączy się z niej krwisty lub brunatny płyn, a skóra na piersi marszczy się lub łuszczy, koniecznie idź do ginekologa lub onkologa. Takie objawy czasem mogą świadczyć o rozwoju złośliwego guza.

Dyskomfort podczas karmienia


Ból piersi może towarzyszyć kobietom karmiącym. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w gruczołach sutkowych pojawił się zastój pokarmu. Nadwerężone, nierzadko uszkodzone brodawki stają się miejscem do rozwoju bakterii. W ten sposób bardzo łatwo dochodzi do bolesnej infekcji, która często na jakiś czas uniemożliwia karmienie.
DZIAŁAJ SZYBKO
Zanim wybierzesz się do lekarza, wypróbuj domowe sposoby. Mogą Ci pomóc uśmierzające ból chłodne okłady lub kompresy z rozbitych liści świeżej kapusty. Gdy podczas karmienia podrażnione zostają brodawki, możesz użyć Balsamu do brodawek piersiowych Mustela 9 miesięcy (49 zł/30 ml), który działa łagodząco, lub gojącej maści do pielęgnacji brodawek sutkowych w okresie ciąży i karmienia piersią Maltan (15 zł/40 g). Jednak jeśli problem nie mija, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który prawdopodobnie zapisze Ci odpowiedni antybiotyk.

Cieknący płyn


Powodem do niepokoju jest każda wydzielina w kolorze brunatnym lub krwistym. To może być jeden z objawów nowotworu, który rozwija się w piersi. Niepokojącym sygnałem jest też utrzymywanie się mlecznej wydzieliny po zakończonym okresie karmienia. Niewielka ilość przezroczystego płynu może pojawić się u kobiet, które stosują pigułki antykoncepcyjne.
DZIAŁAJ SZYBKO
Każdy wyciek z piersi powinien skłonić Cię do wizyty u lekarza. Może on bowiem sygnalizować pojawienie się w piersiach zmiany nowotworowej. Jeżeli natomiast kilka tygodni po przejściu z piersi na butelkę ciągle wypływa wydzielina, przypominająca mleko, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci badania hormonalne. Może się okazać, że winę za utrzymujący się mlekotok ponosi źle funkcjonująca przysadka mózgowa. Często produkuje ona nadmierne ilości prolaktyny, hormonu odpowiadającego za wydzielanie mleka przez gruczoły piersiowe.

Włoski na sutkach


Jeżeli jest ich niewiele, nie ma powodu do niepokoju. Gorzej, gdy rosną na potęgę, a do tego są grube i ciemne. Może to świadczyć o pojawieniu się hirsutyzmu, czyli schorzenia, polegającego na nadprodukcji przez organizm kobiety męskiego hormonu testosteronu. Schorzenie to objawia się nadmiernym owłosieniem. O hirsutyzmie może świadczyć pojawienie się owłosienia także w innych miejscach, typowych dla mężczyzn, np. na górnej wardze, brodzie, udach, brzuchu.
DZIAŁAJ SZYBKO
Jeżeli włoski wokół brodawek wyrastają sporadycznie i jest ich niewiele, wystarczy Ci pęseta oraz płyn odkażający. Włoski najlepiej wyrywaj po kąpieli, gdy ciało jest rozgrzane, a skóra miękka i nawilżona. Nie zapominaj o przetarciu spirytusem miejsca, z którego je usuwałaś. Jeśli jednak włosków jest więcej, powinnaś pójść do endokrynologa, który zleci Ci wykonanie badań hormonalnych.

Wgłebienia i skórka pomarańczowa


Jeśli na Twoich piersiach tworzą się punkcikowate dołeczki, przypominające skórkę pomarańczy, lub na jednej z piersi pojawiły się wybrzuszenia, nie lekceważ tych objawów. Nie świadczą o cellulicie, ale zwykle są sygnałem rozwijającej się zmiany nowotworowej.
DZIAŁAJ SZYBKO
W tej sytuacji czas odgrywa olbrzymią rolę. Jeśli tylko zauważysz u siebie podobne zmiany, nie czekaj, aż się powiększą, ale natychmiast zgłoś się do ginekologa albo onkologa. Specjalista zleci Ci dodatkowe badania (mammografię, USG, biopsję). Ich wyniki pozwolą ustalić, czy zmiany są niebezpieczne i pozwolą wybrać właściwy dla Ciebie sposób leczenia.

Asymetryczny biust


Zwykle niepokoimy się, gdy jedna pierś jest większa od drugiej. Nie ma się jednak czym martwić. Różnice w wielkości biustu to naturalne zjawisko i to nie tylko u nastolatek, u których biust dopiero się rozwija. Podczas pokwitania jedna pierś często rośnie szybciej od drugiej. Te różnice, zwłaszcza na początku okresu dojrzewania, mogą być bardzo widoczne. Jednak asymetria jest normalna w każdym wieku: ponad 90 proc. kobiet nie ma idealnie równych piersi.
DZIAŁAJ SZYBKO
Jeśli problem bardzo Ci przeszkadza, możesz zdecydować się na wszczepienie implantów (silikonowych lub wypełnionych solą fizjologiczną) do jednej, mniejszej piersi. Pamiętaj jednak, że implanty mogą utrudniać interpretację wyniku mammografii. Powodują, że na zdjęciu nie widać całego gruczołu piersiowego, a wtedy lekarz może nie zauważyć rozwijającego się ogniska nowotworowego.

Wiotka skóra na piersiach


Przyczynia się do tego wiele czynników, m.in. ciąża, stosowanie diet odchudzających, brak nawyku używania balsamów do pielęgnacji skóry, także tej na biuście. Mało elastyczne piersi to również wynik noszenia niedopasowanych, zbyt luźnych staników. Dużą rolę w utracie jędrności piersi odgrywa zmniejszająca się ilość hormonów płciowych, estrogenów, w organizmie kobiety, gdy zbliża się ona do menopauzy. Z upływem czasu w piersiach pojawia się też dużo więcej tkanki tłuszczowej, która zaczyna przeważać nad gruczołową. Wszystko to sprawia, że biust powoli wiotczeje.
DZIAŁAJ SZYBKO
Przede wszystkim pamiętaj o prostych ćwiczeniach ujędrniających biust. Możesz je wykonywać codziennie, właściwie przy każdej okazji. Ramiona wysuń do przodu na wysokości barków, zegnij ręce w łokciach, złóż ręce jak do modlitwy i ściskaj je tak, jakbyś chciała zgnieść między nimi orzechy. Kup też dopasowany stanik, który będzie dobrze podtrzymywał biust. Nie zapominaj o regularnym wklepywaniu kremów w skórę piersi i dekoltu. Najlepiej wybierz do tego celu preparaty przygotowane specjalnie z myślą o pielęgnacji tych partii ciała, np. Body Art C plus, Dr Irena Eris (49 zł/125 ml) czy Serum do biustu, Ideal Conture, Eveline (14,50 zł/150 ml). Balsamy wcieraj okrężnymi ruchami tuż po kąpieli, bo wtedy skóra najłatwiej wchłonie zawarte w nich ujędrniające składniki. Aby przywrócić piersiom ładny, młody wygląd, możesz również skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Skuteczna jest mezoterapia, czyli ostrzykiwanie skóry dekoltu kwasem hialuronowym. Po tym zabiegu skóra będzie lepiej nawilżona i bardziej sprężysta. Aby efekty były naprawdę widoczne, konieczna jest seria kilku ostrzyknięć. Mezoterapię należy powtarzać, gdyż kwas hialuronowy stopniowo wchłania się i skóra potrzebuje kolejnej dawki (koszt 300-750 zł/jeden zabieg).


Najnowszy numer

Najnowszy numer

Hit na talerzu

Doktor figa
Doktor figa

Zapewnią Ci naturalny wiosenny detoks. Figi oczyszczą organizm z toksyn i odchudzą sylwetkę.

więcej